İspanya altın vize programını iptal ediyor

T24 Dış Haberler

Program kapsamında yabancı yatırımcılara hızlı bir şekilde oturma izni sağlanıyordu. 

Gerçekleşen son kabine toplantısında bakanlar, 500 bin euro veya üzerinde değere sahip mülk satın alma karşılığında alınabilecek vizenin verilmesine son verilmesi konusunda anlaştı.

Vize planı 2013 yılında Mariano Rajoy‘un hükümeti tarafından oluşturulmuştu. Bu plan, özellikle İspanya’nın emlak sektörünü sert bir şekilde vuran euro bölgesi krizinin ardından çok ihtiyaç duyulan yabancı yatırımı çekmenin bir yolu olarak görülüyordu. 

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’ne göre 2023 yılına kadar mülk yatırımı için toplam 6 bin 200 vize verildi, ancak bu rakamın daha da yüksek olduğu öne sürülüyor. 

Açıklanan verilere göre, İspanya’nın Altın Vize yararlanıcılarının neredeyse yarısı Çinliydi. Ruslar bin 159 kişiyle ikinci sırada yer alırken, onu 203 kişiyle İranlılar, 179 kişiyle ABD vatandaşları ve 177 kişiyle İngiltere vatandaşları takip etti. 

Altın vize programı aynı zamanda devlet tahvillerine 2 milyon euro ve üzerinde yatırım yapılması veya gelişmekte olan İspanyol şirketlerine yatırım yapılması karşılığında oturma izni de sağlıyordu.

Başbakan Pedro Sánchez, hükümetinin bu uygulamayı kaldırma niyetinin “konutun bir hak olduğunu ve sadece ticari spekülasyon konusu olmadığını garanti altına almayı” amaçladığını söyledi.

Verilen vizelerin çoğunun Madrid, Barselona, Valensiya, Malaga, Alicante ve Balear Adaları gibi konut piyasasının büyük baskı altında olduğu ve bu bölgelerde yaşayan, çalışan ve her gün vergilerini ödeyen insanların uygun fiyatlı konut bulmasının neredeyse imkansız olduğu yerlerde mülk satın alınmasıyla bağlantılı olduğu açıklandı. 

Geçen yıl hükümet, kira artışlarının yükseldiği bölgelerde kira artışlarını sınırlamayı amaçlayan bir konut yasası çıkardı. 

Eleştirmenler vize programının kaldırılmasının durumu iyileştirmeyeceğini söylerken, İspanya dışından da baskılar gelmeye başladı ve Avrupa Komisyonu, özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana güvenlik endişeleri nedeniyle AB üyelerini bu tür planları kısıtlamaya çağırdı.

Birleşik Krallık hükümeti de 2022 yılında, zengin yabancı uyrukluların yanlarında mal varlıklarını getirmeleri halinde ülkeye yerleşmelerine izin veren bir vize programını sona erdirmişti. 

Ertesi yıl İrlanda Altın Vize’yi kaldırırken Portekiz de kendi versiyonunu revize ederek mülk alımı karşılığında ikamet izni vermemeye başladı. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x