Meşhur kurabiyenin ‘pahalı’ hikayesi!

Gülden Çoktan – Yiyecek ve içecek sektöründeki fahiş fiyat artışına yönelik bu hafta sonu boykot kampanyası var. Sosyal medya uygulaması Twitter üzerinde restoran ve kafelerdeki ‘fahiş fiyat’lara karşı birleşen vatandaşlar, hafta sonunda lokanta ve kafelere gitmeyeceklerini, ayrıca sipariş de vermeyeceklerini belirtiyor. Kampanya sürecinde Twitter’da yüksek fiyatıyla bir ‘kurabiye’ de simge haline gelmişti. ‘Tanesi 110 lira’ olarak paylaşılan tek bir kurabiye gündemde yer edinmişti. Eleştirilerin hedefindeki fırının sahibi konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. ‘Kuzguncuk Mantarı’ isimli kurabiye, Kuzguncuk Fırını’nda satılan kurabiye fırının patentli ürünü. Kuzguncuk Fırını işletmecisi Melike Yıldız, kurabiyenin antep fıstığı ve fındık gibi maliyetli kuruyemişlerden imal edildiğini ve hurma ile tatlandırıldığını belirterek, “Sosyal medyada tek bir kurabiye diye algı oluşturuluyor ama normalde tek bir kurabiye 5 gram ağırlığındayken bizim kurabiyelerimizin teki 100-110 gram ağırlığında” dedi.

‘SADECE KURUYEMİŞTEN ÜRETTİK’

Şekersiz ve unsuz olarak içeriği tamamen kuruyemişlerden üretilen kurabiyelerin fikir sahibinin babası İbrahim Yıldız olduğunu söyleyen Melike Yıldız, “Babam, sağlığına ve sağlıklı ürünler tüketmeye çok dikkat eden birisidir. Kendi misafirlerine, müşterilerine aynı kalitede ürünler sunmak istiyor. ‘Ne yapabiliriz, ne kalitede ürünler üretebiliriz noktasında düşünürken bu mantar kurabiyeler sadece kuruyemişten yapılsın’ diyor. Ve serüvenimiz böyle başlıyor. Sağlıklı ürünler tüketen birinin müşterilerine de sağlıklı ürünler sunma isteği. Önce antep fıstığı ve fındıkla başlanıyor. Sadece bunlar kullanılarak kurabiyeler elde ediliyor. Sonrasında bunlara şeker koymak istemiyor. Ve şeker yerine hurma kullanmaya başlıyor. Kuzguncuk mantarlarının şu an 6 çeşidi bulunuyor. İki tanesi rafine şekersiz hurmayla tatlandırılıyor. Diğer 4 tanesinde de biraz şeker ilavesi bulunuyor. Ürünün içeriğinde 100 gramla, 120 arasında antep fıstığı veya fındık kullanılıyor” diye konuştu.

‘DİĞER FIRINLAR DAHA PAHALI’

Sosyal medyada kurabiye fiyatlarının eleştirilmesini de değerlendiren Yıldız, “Paylaşılan görüntülerle algı yaratılmak isteniyor. Bir kurabiye olarak adlandırıyorlar. Ama bu bir kurabiye değil. Normal bir kurabiyenin gramı 5 gram gelirken bizim kurabiyelerimiz 100-110 gram geliyor. Sadece antep fıstığı ile yapılıyor. Un kullanılmadan antep fıstığı veya fındıktan yapılan ürünmüş gibi düşünülmeli. Kuzguncuk mantarımız patentli bir ürün. Başka bir yerde yok. Algı yaratılarak bunun fiyatından bahsediyorlar ama aynı düzeyde başka bir fırındaki ürünlerin fiyatlarından kimse bahsetmiyor. Bazı yerlerde çok daha fahiş fiyatlara satılıyor” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x