Qualcomm Snapdragon’dan ucuz bilgisayar atağı!

Qualcomm, Snapdragon X ailesiyle Windows PC pazarına resmen giriş yaptı. Büyük üreticiler ile ortaklık sağlayan şirket, orta sınıfa da hitap etmek istiyor. Buna göre daha uygun fiyatlı Snapdragon X işlemcilerin geliştirme aşamasında olduğu aktarıldı.

Snapdragon X işlemcileri daha ucuz olacak

Analist Ming-Chi Kuo’nun yeni raporuna göre Qualcomm, Intel ve AMD tarafından kontrol edilen PC pazarında genişlemek istiyor. Şirket, uygun fiyatlı Snapdragon X işlemcileriyle Windows PC’lerin maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

Qualcomm, geçtiğimiz dönemde Snapdragon X Elite ve X Plus işlemcilerini görücüye çıkardı. Bu işlemcilerden güç alacak bilgisayarlar ise yaz döneminde sevkiyata çıkacak. Microsoft, Dell, HP ve Lenovo gibi üreticiler, Copilot+ PC platformuyla Snapdragon işlemcileri sunacak.

Kuo, Snapdragon X işlemcili bilgisayar sayısını, büyük üreticilerle yapılan ortaklıklar sayesinde yıl sonuna kadar 2 milyon adede ulaşacağını tahmin etti. Ayrıca sevkiyatların 2025 yılında yüzde 100-200 oranında artması bekleniyor.

İddiaya göre Qualcomm’un hedefleri daha büyük. Analist, Snapdragon X Elite ve X Plus işlemcilerin daha uygun fiyatlı versiyonları üzerinde çalıştığını iddia etti. İşlemcilerin, özellikle AMD Ryzen’in yer aldığı orta sınıf PC segmentinde rekabeti artırması bekleniyor.

Kuo, Qualcomm’un 2025 yılının sonlarında Canim kod adlı yeni bir işlemciyi piyasaya süreceğini bildirdi. TSMC’nin 5nm düğümü üzerine inşa edilen Canim; 599-799 dolar arasında fiyatlandırılacak. Şu anda en ucuz Snapdragon’lu bilgisayarın fiyatı 999 dolardan başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x